Dekabrın 8-də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalı 2023-ün bağlanış mərasimi keçirilib.
Bağlanış mərasimində Baş nazirin müavini Əli Əhmədov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti İsa Həbibbəyli, Milli Məclisin İqtisadi Siyasət, Sənaye və Sahibkarlıq Komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, millət vəkilləri, diplomatik nümayəndəliklər, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov çıxış edərək qonaqları salamlayıb və yarışların nəticələrinə dair hesabatı diqqətə çatdırıb.
Ardınca Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalına dair videoicmal nümayiş etdirilib.
İlkin olaraq “Yaxşıların yaxşısı” kateqoriyası üzrə qaliblər mükafatlandırılıb. Mükafatlar Baş nazirin müavini Əli Əhmədov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov tərəfindən təqdim olunub.
Sonra Baş nazirin müavini Əli Əhmədov qalibləri təbrik edərək bu yarışın istedadlı şagird və gənclərin üzə çıxarılması, onların kiçik yaşlardan bilik, bacarıqlarının artırılması, həmçinin ictimai fəallığın artması baxımından digər ölkələrdən olan həmyaşıdları ilə əlaqələr qurmaları üçün fürsət olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev “Festivalda məğlub olan yoxdur, hər kəs qalibdir” fikrini vurğulayaraq bu təhsil bayramına qoşulan hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov öz növbəsində qalib komandaları təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb, həmçinin təşkilat komitəsinə belə bir festivalın həyata keçirilməsinə görə təşəkkürünü bildirib.
AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli çıxış edərək SAF 2023-ün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra digər qalib komandalara mükafatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, festival 4 – 8 dekabr tarixlərində keçirilib.
SAF 2023 ümumilikdə 14 yarış və 1 sərgi kateqoriyası üzrə keçirilib. Festivalın final mərhələsində 11 ölkəni təmsil edən 868 yerli, 159 xarici iştirakçı yarışıb. Əcnəbi iştirakçılar Türkiyə, Niderland, Çex Respublikası, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Qazaxıstan, Norveç, Slovakiya, Türkmənistan və Özbəkistanı təmsil ediblər.

With the support of the Ministry of Science and Education, the International STEAM Azerbaijan Festival 2023 concluded with a ceremony on December 8 at the Baku Expo Center.
In attendance at the closing ceremony were Deputy Prime Minister Ali Ahmadov, Ministers of Science and Education Emin Amrullayev and Youth and Sports Farid Gayibov, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) Isa Habibbayli, Chairman of the National Assembly's Economic Policy, Industry, and Entrepreneurship Committee Tahir Mirkishili, Members of Parliament, diplomatic representative offices, rectors of higher education institutions, public representatives and other guests.
First, the head of the "STEAM Azerbaijan" project, Igrar Nazarov, greeted the guests and brought to their attention the report on the results of the competitions. Then a video overview of the International STEAM Azerbaijan Festival was shown.
Initially, the winners of the "Best of the Best" category were awarded. The awards were presented by Deputy Prime Minister Ali Ahmadov, Minister of Science and Education Emin Amrullayev, and Minister of Youth and Sports Farid Gayibov.
Subsequently, Deputy Prime Minister Ali Ahmadov congratulated the winners and underlined that this competition is a chance to find gifted children and youth, enhance their knowledge and abilities from a young age, and build relationships with their international peers in order to promote social interaction.
The Minister of Science and Education, Emin Amrullayev, thanked everyone who participated in this festival and underlined the idea that "there is no loser at the festival, everyone is a winner" in his remarks later.
Farid Gayibov, the Minister of Youth and Sports, praised the winning teams, wished them luck, and expressed gratitude to the organizing committee for putting on the event.
President of ANAS, Isa Habibbayli, made a speech and emphasized the importance of SAF 2023.
Other winning teams received awards later.
It should be noted that the festival was held on December 4-8.
There were 14 competitions and 1 exhibition category at SAF 2023. 11 nations were represented by the 868 local and 159 foreign participants in the final stage of the festival. Turkiye, Netherlands, Czech Republic, Bulgaria, Great Britain, Kazakhstan, Norway, Slovakia, Turkmenistan and Uzbekistan were among the foreign players.