9,10 dekabr 2021-ci il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə “STEAM Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində ilk STEAM Azərbaycan Festivalını 2021 keçirilib.
Ölkənin 6-11-ci sinif şagirdləri üçün ilk dəfə təşkil edilən festivalın keçirilməsində məqsəd müxtəlif ideyaları ilə fərqlənən istedadlı və yaradıcı şagirdlərin aşkar olunması, təhsilalanlar arasında yeni əməkdaşlıq və ünsiyyət imkanlarının inkişaf etdirilməsidir. Festival çərçivəsində 10 kateqoriya üzrə - “STEAM Open (makerthon)”, “Hackathon”, “Mıcro:Bıt”, “Lego Sumo”, “Line follower”, “3D Cad”, “Short Movie”, “Edu Drone”, “Humanoıd Robot” yarışlar təşkil edilib. Əlavə olaraq məktəblilərə Kvest texnologiyaları modulu üzrə “Escape Room”la tanış olmaq, oyunun aktiv iştirakçısına çevrilmək imkanı yaradılıb. Festivala regionlardan 91 komandadan 374 iştirakçı, paytaxt üzrə 198 komandadan 518 iştirakçı olmaqla, ümumilikdə 289 komandadan 892 iştirakçı qatılıb.
Tədbirdə çıxış edən təhsil naziri Emin Əmrullayev festivala qatılan şagirdlərin təhsil aldıqları məktəblərə yüksək motivasiya ilə geri dönəcəklərini, həmçinin festivalın onların İKT üzrə bilik və bacarıqlarının aşkar və inkişaf etdirilməsində əhəmiyyətlini vurğulayıb. Təhsil naziri növbəti illərdə festivalın coğrafiyasının genişləndirilməsinin, digər ölkələrdən də məktəblilərin cəlb olunmasının nəzərdə tutulduğunu deyib.
Nazir festivalın keçirilməsində əməyi olan şəxslərə təşəkkürünü bildirib, qalib komandaları təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb.
10 dekabr qaliblərin mükafatlandırılması və bağlanış mərasimi keçirilib.
Qalib komandaların siyahısı:
Tuttuğu yerKateqoriyaKomanda adıRegion
1-ci yer3D CADTəkamülBakı
1-ci yerEdu DroneZƏFƏR (Hədəf)Bakı
1-ci yerHackathonPHOBOSBakı
1-ci yerHumanoidUnimateGəncə
1-ci yerLego Sumo JuniorVictorŞirvan
1-ci yerLego Sumo SeniorRoboKaspi SeniorBakı
1-ci yerLine FollowerRaPIDBakı
1-ci yerMicro:bitSTEAM ZəkalarBakı
1-ci yerSTEAM OpenGreypfrutBakı
1-ci yerShort MovieMysteryBakı
2-ci yer3D CADHeyvanların müdafəsiMasallı
2-ci yer3D CADİstiqlalBakı
2-ci yerEdu DroneZəfər (136)Bakı
2-ci yerEdu DroneTigersBakı
2-ci yerHackathonBlack and WhiteBakı
2-ci yerHumanoidMind BogglersBakı
2-ci yerLego Sumo JuniorBakuRobBakı
2-ci yerLego Sumo SeniorQələbəBakı
2-ci yerLine FollowerRobuildersMingəçevir
2-ci yerLine FollowerKing of robotsBakı
2-ci yerMicro:bitBalakənli ProqramçılarBalakən
2-ci yerMicro:bitZəfərimBakı
2-ci yerSTEAM OpenZəfər-QubaQuba
2-ci yerSTEAM Openİşıqlı dünyaBakı
2-ci yerShort MovieQələbə komandasıZaqatala
3-cü yer3D CADЭрудитыBakı
3-cü yer3D CADLacciBakı
3-cü yer3D CADMina axtaranlarBakı
3-cü yerEdu Drone«Пионеры»Bakı
3-cü yerEdu DroneSilent Kill DroneBakı
3-cü yerEdu DroneBayraqdarBakı
3-cü yerHackathonDigibrainsGəncə
3-cü yerHumanoidRobot RebootGəncə
3-cü yerLego Sumo JuniorNanoSumoBakı
3-cü yerLego Sumo JuniorZəfər ŞamaxıŞamaxı
3-cü yerLego Sumo SeniorChaosBərdə
3-cü yerLego Sumo SeniorNaxçıvanqalaNaxçıvan
3-cü yerLine FollowerSUMbuilders_4Sumqayıt
3-cü yerLine FollowerRoboKaspi_LFBakı
3-cü yerLine FollowerZirvəBakı
3-cü yerMicro:bitZefere dogruBakı
3-cü yerMicro:bitXəzərBakı
3-cü yerMicro:bitŞABRANŞabran
3-cü yerSTEAM OpenDropAstara
3-cü yerSTEAM OpenSmart Map of KarabakhBakı
3-cü yerSTEAM OpenZəfər yolu Quba
3-cü yerShort MovieNurUcar
Qeyd edək ki, 2019-cu ildən Təhsil Nazirliyi tərəfindən tətbiqinə başlanılan STEAM (Science, Technology, Engineering, Art və Math) layihəsinin əsas məqsədi təhsilalanlarda tənqidi, yaradıcı düşüncə, əməkdaşlıq və s. kimi XXI əsr bacarıqlarını formalaşdırmaq, yaradıcı proses vasitəsilə öyrənmə imkanı yaratmaq, fənləri ayrılıqda öyrətmək deyil, onları real dünyadakı tətbiqlərə əsaslanan vahid öyrənmə modelində birləşdirməkdir. Eyni zamanda müxtəlif proqramlaşdırma dillərini tətbiq etməklə müasir İKT avadanlıqlarından istifadə etmək qabiliyyətlərini yüksəltməkdir.

On December 9, 10, 2021, the first STEAM Azerbaijan Festival 2021 was held at the Baku Expo Center with the support of the Ministry of Education within the framework of the "STEAM Azerbaijan" project.
The purpose of the festival, which was organized for the first time in the country for students of 6-11 grades, is to identify talented and creative students with different ideas, to develop new opportunities for cooperation and communication between students. Within the framework of the festival, in 10 categories - "STEAM Open (makerthon)", "Hackathon", "Micro:Bıt", "Lego Sumo", "Line follower", "3D Cad", "Short Movie", "Edu Drone", " Humanoid Robot" competitions were organized. In addition, schoolchildren were given the opportunity to get acquainted with the "Escape Room" in the Quest technologies module and become an active participant in the game. 374 participants from 91 teams from the regions, 518 participants from 198 teams from the capital, totaling 892 participants from 289 teams participated in the festival.
Speaking at the event, Minister of Education Emin Amrullayev stressed that the students who participated in the festival will return to their schools with high motivation, and also emphasized the importance of the festival in revealing and developing their ICT knowledge and skills. The Minister of Education said that it is planned to expand the geography of the festival in the next years and to attract schoolchildren from other countries.
The minister expressed his gratitude to the people who contributed to the organization of the festival, congratulated the winning teams and wished them success.
Awarding of winners and closing ceremony was held on December 10.
List of winning teams:
Position Category Team Name Region
1st place 3D CAD Evolution Baku
1st place Edu Drone ZAFAR (Target) Baku
1st place Hackathon PHOBOS Baku
1st place Humanoid Unimate Ganja
1st place Lego Sumo Junior Victor Shirvan
1st place Lego Sumo Senior RoboKaspi Senior Baku
1st place Line Follower RaPID Baku
1st place Micro:bit STEAM Zakalar Baku
1st place STEAM Open Grapefrut Baku
1st place Short Movie Mystery Baku
2nd place 3D CAD Animal defense Fairy tale
2nd place 3D CAD Istiklal Baku
2nd place Edu Drone Victory (136) Baku
2nd place Edu Drone Tigers Baku
2nd place Hackathon Black and White Baku
2nd place Humanoid Mind Bogglers Baku
2nd place Lego Sumo Junior BakuRob Baku
2nd place Lego Sumo Senior Victory Baku
2nd place Line Follower Robuilders Mingachevir
2nd place Line Follower King of robots Baku
2nd place Programmers with Micro:bit Balakan Balakan
2nd place Micro:bit Zafarim Baku
2nd place STEAM Open Zafar-Guba Guba
2nd place STEAM Open Illuminated world Baku
2nd place Short Movie Victory team Zagatala
3rd place 3D CAD Erudity Baku
3rd place 3D CAD Lacci Baku
3rd place 3D CAD Minesweepers Baku
3rd place Edu Drone "Pioneers" Baku
3rd place Edu Drone Silent Kill Drone Baku
3rd place Edu Drone Banner Baku
3rd place Hackathon Digibrains Ganja
3rd place Humanoid Robot Reboot Ganja
3rd place Lego Sumo Junior NanoSumo Baku
3rd place Lego Sumo Junior Victory Shamakhi Shamakhi
3rd place Lego Sumo Senior Chaos Barda
3rd place Lego Sumo Senior Nakhchivangala Nakhchivan
3rd place Line Follower SUMbuilders_4 Sumgayit
3rd place Line Follower RoboKaspi_LF Baku
3rd place Line Follower Summit Baku
3rd place to Micro:bit Zefer, Baku
3rd place Micro:bit Khazar Baku
3rd place Micro:bit SHABRAN Shabran
3rd place STEAM Open Drop Astara
3rd place STEAM Open Smart Map of Karabakh Baku
3rd place STEAM Open Victory Road Guba
3rd place Short Movie Nur Ucar
It should be noted that the main goal of the STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Math) project, which has been implemented by the Ministry of Education since 2019, is critical, creative thinking, cooperation, etc. such as building 21st century skills, creating opportunities for learning through a creative process, not teaching subjects in isolation, but integrating them into a single learning model based on real-world applications. At the same time, it is to improve the ability to use modern ICT equipment by applying different programming languages.